مقاله انگلیسی با ترجمه فارسی آماده
مقاله شماره 6 کشاورزی: کشت بافت گیاه دارویی آلوئه ورا L

چکیده
ترکیب آسیاب شده ی گیاه آلوئه ورا یک ترکیب گیاهی دارویی مهم است و در صنعت مواد دارویی و مواد آرایشی و بهداشتی کاربرد جهانی دارد . اگرچه گیاه آلوئه در حالت طبیعی خود از نظر گیاهی قلمه زده می شود ولی میزان قلمه زنی ها برای برآورد تقاضای کاشت موادی با کیفیت بالا برای کشت تجاری ، بسیار پایین است . روش افزایش تدریجی برای انتخاب آلوئه ورا توسط روش گوشه شاخه ای با استفاده از نوک جوانه ها بعنوان ریز نمونه استاندارد شده بود . کشت جوانه ها در محیط کشت حاوی 0.2 میلی گرم BA همراه با 0.2 میلی گرم lBA آغاز شدند. حداکثر افزایش جوانه ها در طیّ 28 روز کشت، در محیط کشتی حاوی 1.0 میلیگرم BA همراه با 2.0 میلیگرم lBA بدست آمد . افزایش جوانه در محیط کشت مایع با ترکیب مشابه بهتر بود . اسید سیتریک نیز با افزایش جوانه افزایش یافت . حداکثر میزان 5 افزایش تدریجی جوانه ها با اسید سیتریک ( 10 mg/L ) در محیط کشت بدست آمد . صد در صد ریشه زایی ریز جوانه ها بر روی هورمون رشد بافتی گیاه ایجاد شد – که خارج از محیط کشت بود . گیاهان بازسازی شده بعد از عمل سفت شدگی به خاک منتقل شدند و آنها بقاء 85% را نشان دادند . گیاهان بازسازی شده از نظر ساختاری شبیه به گیاهان کنترل شده هستند .

مقدمه
گیاه آلوئه ورا متعلق به گروه گلهای یاس است ( نام برگرفته شده – 1985 ) . که بطور معمول به آن " گیاه سوختگی " می گویند . آن نوعی گیاه  خشک زی است و حتی در مناطق خشکی که تحت شرایط بارندگی جزئی هستند هم رشد می کند . گیاه آلوئه ورا ، گیاهی چند ساله و زبر با ساقه ی کوتاه است که در بسیاری از نقاط کشور بصورت نیمه جنگلی یافت می شود . ( شکل 1 ) . و دارای این ویژگی ها است : برگهایی به طول 60 – 30 سانتی متر ، پر از گلبرگ های پایه ای قائم ، سرشار از عصاره ، رنگ سبز مایل به زرد ، حالتی نوک تیز ، دارای سطحی صاف جز اینکه دارای دندانه های خارداری در لبه های آن وجود دارد . ساقه ها بلندتر از برگ ها ، فلس مانند و شاخه ای هستند . گلها زرد رنگ هستند ، و بصورت خوشه های انبوه ، ساقه ها را می پوشانند . آلوئه های تجاری از گیاهان وحشی و همچنین گیاهان کشت شده بدست آمده اند . عمل انتشار اصولا بوسیله مکنده ها و یا جوانه ها می باشد که با دقت از گیاهان رشد یافته جدا می شوند و پیوند زده می شوند . مکنده های متوسط انتخاب می شوند و بدون تخریب گیاه منشأ در انتهای آن ، حفر می شوند و مستقیما در زمین کاشته می شوند . گیاهان در یک سال ، یک محصول تجاری را تولید خواهند کرد ( ون کاتارامایاه ، 2003 ) . برگ ها مایع تلخی را تراوش می کنند که خشک می شود و بعنوان " آلوئه های تلخ " شناخته میشوند . همچنین آنها دارای ماده چسبنده ی شفافی هستند که داروی آرامش بخش پوستی هستند . برگ ها قطع می شوند ( شکسته می شوند ) و ماده پسبنده ی شفاف بعنوان اولین درمان برای اثر سوختگی پوست بکار میرود . گیاه الوئه دارای آنترا گلیکوزید مسهل است و اصل موثر آن از 4.5 % تا 25% ماده آلویین می باشد . اینها بطور گسترده بعنوان عناصر فعال در ضدّ یبوست ، ضدّ چاقی بعنوان یک لوسیون ، نرم کننده ( ملیّن ) ، التیام دهنده زخم در فرمولاسیون دارویی و آرایشی و بهداشتی بکار میروند . این گیاه دارویی است که کاربرد آرایشی و بهداشتی هم دارد . حدود بیش از 40 ترکیب اصلی آلوئه در بازار جهانی فروخته میشود . قسمتی از آلویین که ماده  "موسامبار " را ایجاد می کند ، بعنوان یک دارو در نظر گرفته میشود و دو قسمت دیگر یعنی ورقه ها ، ماده چسبنده در صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد دارند . ماده چسبنده ی شفاف که در برگ موجود است ، التیام دهنده ی موثر زخم ها و سوختگی ها است ، میزان التیام را سریعتر می کند و خطر عفونت را می کاهد . شیره زرد رنگی در انتهای برگ وجود دارد که وقتی خشک میشود با نام " آلوئه تلخ " شناخته می شود ( موسامبار ) . این شیره ملیّن قوی است و برای یبوست کوتاه مدت مفید است .  

قیمت ترجمه فارسی: 15000 تومان
     دانلود نسخه انگلیسی و خرید ترجمه فارسی ژورنال از لینک های پایین


 
آخرین مطالب

» سفارش ترجمه ( سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 )
» مقالات انگلیسی با ترجمه آماده ( دوشنبه 3 خرداد 1395 )
» دعوت به همکاری و استخدام ( جمعه 14 اسفند 1394 )
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو