مقاله انگلیسی با ترجمه فارسی آماده
مقاله شماره 21 پزشکی: ژن درمانی دیابت قندی نوع 1 در موشهای صحرای از طریق تجویز گوارشی نانوذرات کیتوزان حاوی ژن انسولین انسانی

چکیده
هدف: بررسی بیان ژن انسولین انسانی در دستگاه گوارش موشهای صحرایی دیابتی.

روش: pCMV.INS ، یک بیان پلاسمید از ژن انسولین انسانی پوشیده شده با نانوذرات کیتوزان از طریق شستشو و آبیاری روده وارد بدن موشهای صحرایی دیابتی شدند. سطوح اندازه گیری شده گلوگز و پلاسمای انسولین خون ناشتا 7 بود. جهت تایید بیان ژن انسولین انسانی از تحلیل واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس (RT-PCR) و تحلیل وسترن بلات استفاده شد.

یافته ها: سطوح گلوگز خون ناشتا در گروههای شستشو و آبیاری روده در مقایسه با گروه شاهد به طور قابل توجهی تا 4d (5.63 ± 0.48 mmol/L   و  5.07 ± 0.37 mmol/L  دربرابر  22.12 ± 1.31 mmol/L، p<0.01) کاهش یافت درحالیکه سطوح پلاسمای انسولین بسار بالاتر بود (32.26 ± 1.81 µIU/Ml و 32.79± 1.84 µIU/Ml  در برابر 14.23± 1.38 µIU/Ml، p<0.01). ژن انسولین انسانی Mrna فقط در گروههای مورد شستشو و آبیاری روده شناسایی شد.

نتیجه گیری: ژن انسولین انسانی پوشیده شده با نانوذرات کیتوزان را می توان با موفقیت از طریق دستگاه گئارش وارد بدن موشهای صحرایی کرد که این بیانگر این مطلب است که کیتوزان یک وکتور غیر ویروسی امیدوار کننده می باشد.

واژگان کلیدی: دستگاه گوارشی، ژن انسولین انسانی، بیان ژن، دیابت قندی، نانوذرات کیتوزان

مقدمه
دیابت قندی نوع 1 در اثر نقص انسولین ناشی از تخریب خودایمنی سلولهای پانکراسی β تولید کننده انسولین ایجاد می شود. ازدیاد قند خون موجب بیماریهای طولانی مدتی مانند بیماریهای قلبی، رتینوپاتی، نوروپاتی و نارسایی کلیه می گردد. اگرچه انسولین درمانی اگزوژن مفرط می تواند آغاز مشکلات مزمن را به تاخیر بیندازد و یا از آن جلوگیری کند، این شیوه گاهی دشوار بوده و به کاهش قند خون منجر شده که می تواند اثر مهلکی در بر داشته باشد. با این حال در اواخر سال 1970، از وقتیکه ژن منسولین در سلولهای کشت شده کلون شده و بیان شد، پشیرفتهای ژن درمانی امید بزرگر برای درمان دیابت بوجود آورد. تلاشهای بسیاری در این زمینه صورت گرفته که از آن جمله می توان به پیوند جزایر، پیوند کل پانکراس، تولید مجدد سلولهای β و درمان با ژن انسولین اشاره کرد.

قیمت ترجمه فارسی: 8000 تومان
     دانلود نسخه انگلیسی و خرید ترجمه فارسی ژورنال از لینک های پایین


 


آخرین مطالب

» سفارش ترجمه ( سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 )
» مقالات انگلیسی با ترجمه آماده ( دوشنبه 3 خرداد 1395 )
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو