مقاله انگلیسی با ترجمه فارسی آماده
مقاله شماره 49 پزشکی: هانتینگتین و پاتوژنی مولکولی بیماری هانتینگتون

چکیده
بیماری هانتینگتون (HD) یک بیماری بازسازی سلولهای عصبی دیرهنگام است که توسط گسترش تکرار CAG در ژن IT-15 بوجود آمده و منجر به امتداد طولانی پلی گلوتامین مجاور آمینو تریمینوس پروتئین htt (هانتینگتین) HD می گردد. عملکرد نرمال htt و مکانیزمهای مولکولی که به پاتولوژی بیماری منتسب می شوند شامل فرایند شرح داده می باشد.  در این بررسی، عملکردهای بالقوه htt همانطور که توسط پروتئینهای مورد تعامل مطرح می گردند. سپس، نقش عدم کارکرد تجویزی و تنزل و تاخوردن به عنوان حوادث زودهنگام در پاتولوژی بیماری تمرکز می گردد. 

واژگان کلیدی:  بیماری هانتینگتون، هانتینگتین، پلی گلوتامین، رونویسی، چاپرون، پروتیزوم

مقدمه
HD یک اختلال اتوزومال غالب است که توسط عدم کارکرد موتور (حرکتی) ، کاهش شناختی و اختلالات روانی شناخته می شود که به کاهش تدریجی و مرگ (حدود 15 تا 20 سال پس از شروع بیماری) منتج می گردد. این بیماری به بیماریهای تخریب سلولهای عصبی متعلق می باشد که از طریق جهش در مسیر تکرار CAG گسترده شده منتج به امتدادهای طولانی پلی گلوتامین (polyQ) در پروتئین رمزگذاری شده بوجود می آید. این خانواده همچنین شامل (DRPLA) ، SBMA، SCA 1-3, 7, 6, می باشد. علاوه بر تکرارهای  polyQ آنها، پروتئینهای مستلزم نامرتبط می باشند و با اینکه همه آنها بطور گسترده در سیستم عصبی مرکزی و بافتهای جانبی بیان می شوند به الگوهای مشخص تخریب سلولهای عصبی منجر می گردند. در HD، تخریب سلولهای عصبی نورونهای استریاتوم غالب می باشد اگرچه از بین رفتن نورونها در بسیاری از مناطق مغزی نیز گزارش شده است. در یک جمعیت غیر مبتلا، تعداد تکرارهای CAG در ژن IT-15 که به رمزگذاری پروتئین هانتینگتین HD می پردازد از 6 تا 35 متغیر می باشد؛ تکرارهای 36 یا بیشتر معرف یک آلل HD می باشند. طول گسترش CAG بطور معکوسی با سن شروع بیماری همبستگی دارد. از هر 100000 نفر در دنیا، 5 نفر به HD مبتلا می باشند که این امر HD  را به شایع ترین اختلال تخریب سلولهای عصبی ارثی تبدیل کرده است. 

قیمت ترجمه فارسی: 8000 تومان
     دانلود نسخه انگلیسی و خرید ترجمه فارسی ژورنال از لینک های پایین


 


آخرین مطالب

» سفارش ترجمه ( سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 )
» مقالات انگلیسی با ترجمه آماده ( دوشنبه 3 خرداد 1395 )
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو